Emzirme Destek Sistemi

EDS Nedir?

Emzirme destek sistemi ya da EDS, bebeğin biberon ve emzik yerine memede fazladan süt almasını sağlayan bir uygulamadır. Annenin boynuna bir kordon üzerine takılan bir kaptan oluşur. İnce hortum, sağılmış anne sütünü veya mamayı kaptan meme ucuna taşır. Bebek memeyi emdiğinde, memedeki sütle birlikte hortum yoluyla ağzına süt  gelir.

Tıbbi nedenlerden ötürü fazladan süte ihtiyaç duyulduğunda, biberon yerine emzirme takviyesi ile vermek daha iyidir:

 • Bu şekilde verilen süt bebeğin emme çabalarını ödüllendirir ve memede daha çok beslenmekten ve orada daha uzun süre kalmaktan mutlu olur.
 • Annenin ürettiği süt miktarı, bebeğinin ne kadar emdiğine ve memesinden süt aldığına bağlı olduğundan, bu ekstra emme , uyarıyı arttıracak ve buda  onun süt üretimini artıracaktır.
 • EDS emzirme ile verilen annenin kendi sağılmış anne sütünün kullanılması, zayıf veya kolay yorulan bir bebeğin aynı miktarda emerek daha fazla süt almasına yardımcı olur.
 • Emzirme sırasında gereken emme eylemi biberonla kullanılandan farklıdır. Bazı bebekler her ikisini birden yapmakta zorlanır veya biberona alıştıklarında emmeyi reddederler.
 • Anne memeden süt salgısını arttırabilir ve bu emzirmenin hem hormonal hem de fiziksel yönlerine yardımcı olur.

Emzirme Destek Sistemini Uygulamadan önce dikkate alınması gereken bazı konular

Emzirme destek sistemi ne zaman faydalı olabilir?

Bir destekleyici, emzirmeye başlamak ve bunu sürdürmek için yararlı bir araç olabilir. Bebek prematüre veya hasta olabilir ve iyi ememeyebilir; bazı anneler meme uçlarının şekli veya geçirilmiş meme ameliyatı nedeniyle problem yaşarlar. Nadir durumlarda, annelerin göğüslerinde bebeklerine tam süt sağlayabilmek için yeterli süt yapma dokusu bulunmayabilir. Bebekler ve anneleri zor bir doğum yapmış olabilir ve bu da emzirmenin başlamasına engel olabilir.

Emzirme destek sistemi ile hangi besinler verilebilir?

 • Annenin bebeğine kendi sağılmış anne sütü
 • Donör ya da süt anne sütü
 • Formül mama

Emzirme destek sistemi başlangıçta kullanması zor olabilir, ancak zamanla pratikle kullanımı daha kolay hale gelir.

Bir emzirme desteğine çoğu kez ihtiyaç duymazsınız, ihtiyacınız sadece bilgi ve ilgidir

Emzirmeye başlamakta sorun yaşayan çoğu anne, bir emzirme destek sistemi kullanmadan sorunu çözecektir. Çoğu zaman bazı annelerin ihtiyacı olan tek şey bilgi ve destektir. Emzirme isteğinizi anlayan ve destekleyen ve emzirme hakkında çok şey bilen biriyle sorunu konuşmak, her türlü sorunu çözmenize yardımcı olabilir. Çoğunlukla denemek için yeni fikirler önerebilecekler. Bazen emzirmenin nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi edinerek kendi sorunlarınızı çözebilirsiniz.

Tıbbi danışmanınızın, çocuk doktorunuz, çocuk sağlığı hemşirenizin, emzirme danışmanı desteğini almanız, size güven duymanıza yardımcı olabilir.

Emzirme destek sisteminin çalışması için bebeğin kolayca yorulsa bile memeyi iyi emebilmesi önemlidir.  Sonda ile bebek besleme ile ; emmesi zayıf veya anormal olan bir bebek, sütü sondadan memenin kendisinden almasına göre daha iyi alamayabilir.

Emzirme danışmanlığı servisimiz sizinle konuyu konuşmaktan mutluluk duyacaktır. Soruna bakmanıza yardımcı olacak ve bu konuda ne yapmak istediğinize karar vermeniz için seçenekler önerecektir.

Her anne ve bebek çifti benzersizdir. Başkaları size ihtiyacınız olan bilgileri verebilir, ancak kendi annelik deneyiminizde neyin işe yarayacağına yalnızca siz karar verebilirsiniz.

anne sütünün destekleme sistemi

Emzirme Destek Sistemi Hakkında Bazı Konular:

 • Bazen anneler, süt miktarlarının düşük olduğunu hissederler. Mutsuz bir bebek her zaman aç bir bebek değildir – düşük kilo alımı da her zaman düşük süt kaynağı nedeniyle değildir.
 • Bir bebek sık sık emziriyorsa, sağlıklı, uyanık ve aktif görünüyorsa, bol miktarda ıslak bezi (24 saatte en az 5 tek kullanımlık veya 6-8 bez bezi), düzenli yumuşak bağırsak hareketleri ve biraz kilo alıyorsa, genellikle yeterince anne sütü alıyor demektir.
 • Bir annenin süt tedariki düşükse, birkaç gün boyunca sık besleme (belki 24 saat içinde 10-12 kez) genellikle bunu artıracaktır. Pediatri doktorunuz bebeğinizin fazladan süt alması için acil bir ihtiyaç olduğunu düşünmediği sürece, başka bir süt eklemeden önce birkaç gün fazladan emzirmeyi deneme beklenebilir. Ekstra süt vermek bebeğinizin açlığını ve memeden aldığı miktarı azaltacaktır. Bu artıştan çok anne sütünüzün azalmasına neden olur. Acele mama başlamak sütünüzün gittikçe daha da azalmasına neden olacaktır.
 • Bebeğiniz beslenirken size dönük ve yakın mı duruyor? İyi bağlanmış mı , meme uçlarınızı incitmiyor mu ve sütü iyi yuttuğunu duyabiliyor musunuz? İyi bir beslenme pozisyonu ve iyi emebilme, bebeğinizin sütü kolayca almasına yardımcı olur.
 • Ekstra beslemelere ihtiyaç duyuluyorsa, ancak yalnızca bazı öğünlerde veya küçük miktarlarda ihtiyaç varsa, bunları bir kap veya şırıngadan vermek daha kolay olabilir.

EDS için gereken malzemeler:

 • Medikalciler yada çocuk doktorunuz gri beslenme sondası temin edecektir.
 • Gri sonda bazen bulunamayabilir, bu durumda mavi renk beslenme kateteri de işinizi görecektir. Ancak bu durumda akış hızı artacağı için, biraz frenleme yapmanız gerekecektir.
 • Büyük bir şırınga, sonda ve sistemin temizliğinde kullanmanız için.
 • Sütün akışını sağlamak için EDS özellikli bir biberon ya da 5 cc’lik enjektör

Emzirme Destek Sistemi Nerede Satılır?

Bebek bakım mağazalarından emzirme sistemi satın alınabilir. Aslında bu sistemi kendiniz de kolayca üretebilirsiniz. Bir enjektörle feeding sondaya sütü gönderip, bunu bebeğin ağızına akıtılmasını sağlayabilirsiniz.

Bazı hastaneler ve eczaneler, medikalciler veya ankara çocuk doktorunuzdan da beslenme sondasını bulabilirsiniz

 

Mesaj Yollayınız
Merhaba Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Şimdi Ara
Yol Tarifi