0312 2832691
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

ÇOCUKLARDA KEKEMELİK VE TEDAVİSİ

20 Aralık 2018
ÇOCUKLARDA KEKEMELİK VE TEDAVİSİ

Konuşma; şekline dikkat etmeksizin kolayca iletişim kurmak insanların çoğu için otomatik bir eylemdir, kekemelik, hafif ya da ağır olarak karşımıza çıkabilir, dil ve konuşma terapisi desteği ya da zamanla bu sorun kendiliğinden kalkabilir.. İletişimdeki bu güçlük, sosyal , duygusal ve fiziksel olarak çocukların üzerlerinde derin bir etki yapabilir. Bu rahatsızlık kekemelikte belirleyici bir rol oynar.  Bazı durumlarda kekemelikten kurtulmak kısa zamanda gerçekleşebilir. Konuşmayabaşlama sürecinin başlarında ortaya çıkan geçici kekemelik bazen ömür boyu devam edebilecek soruna neden olabilir.  

Geçici kekemelik nasıl anlaşılır?

Geçici kekemelik  genelde konuşmaya başlangıç yaşlarında ortaya çıkan zararsız kendiliğinden kaybolan kekemelik türüdür.

İki ile 5 yaş arasında hem motor gelişim hem de lisan gelişimi olduğu için konuşmayı öğrenme sürecinde sık sık aksama dönemleri olabiliyor. Bu dönemde iletilmek istenen mesajın iletilemediği durumlara tutuk konuşma adı verilir. Bu şekilde geçici olup, anne baba desteğiyle çözümlenebilen kekemeliklere geçici kekemelik denilir.

Kekemeliğe Neden Olan Durumlar

Neden bazı çocuklar kekeme olurlarken bazıları kekeme olmazlar sorusunun cevabı kesin değildir. Kekemeliği tetikleyen bazı faktörlerin olduğu düşünülmektedir, ancak bu faktörlerin olduğu tüm çocuklarda kekemelik olmaması bu durumun sadece dış etkenler ile açıklanamayacağını göstermektedir.

Kekemelik gelişen çocukların akranlar ile yapılan karşılaştırmalarda fiziksel gelişme veya kişilik özelliklerinde akranlarından farklılık gösterilememiştir.

Anne babası kekeme olan bir çok çocuğun kekeme olmaması da genetiğin bu durumda ciddi bir etkisi olmadığını göstermektedir.

Kekemeliğin Başlama Nedenleri

Kekemelik en çok duygusal stress dönemlerinde başladığı bilinmektedir.

 • anne ya  da babadan ayrılma
 • yeni bir yere taşınma
 • yeni okula başlama
 • ailede ölüm
 • ailede ciddi hastalık
 • çocuğun ya da kardeşinin hastaneye yatırılması başka bir durumdur.

Kekemelik Tedavisine Hangi Durumlarda Karar Verilmelidir?

Küçük çocukların lisan  gelişimlerinin devam etmesi ve geçici kekemelik durumunda olması nedeni ile hangi durumların profesyonel destek ile çözülmesi hangi durumların zaman bırakılması ile ilgili sorular hep akıldadır. Kekemelik ile ilgili hangi doktora gidilmeli sorusunun yanıtı, öncelikle bir çocuk hastalıkları uzmanının görmesi ve onun uygun görmesi durumunda çocuk psikoloğu ve gerekirse çocuk psikiyatri kliniğine gitmesi uygun olacaktır. Çocuklarda özellikle aşağıdaki durumlar var ise bu konu ile ayrıntılı profesyonel destek alınmalıdır.

 • Çocuk kendi konuşması ile ilgili kaygı duyuyor, konuşma isteğini azaltıyorsa
 • Bir engellenmişlik duygusu hissediyorsa
 • Anne ve baba çocuklarının konuşmasının ileride devam edebileceği kaygısı var ise

KEKEMELİK TEDAVİSİ

Kekemelik tedavisi için dil ve konuşma terapisi alınabilir ya da hafi vakalarda gözlem yapılarak takibi ve kendisinden geçmesi beklenir. 

Ayrıntılı değerlendirme yapılması uygun olmaktadır.

Kekemelik ve ya diğer konuşma bozuklukları ile karıştırılan bir diğer konu da artikülasyon bozukluklarıdır. Artikülasyon bozukluklarında daha çok kelimlerin telafuzunda yanlışlıklar olmaktadır.

Konuşma terapisi ve kekemelik tedavileri hakkında daha fazla bilgi almak için 0312 283 2691 arayabilir ya da aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

BİLGİ İSTEK FORMU

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM

 1. Serdar dedi ki:

  Cocugum 2 bucuk yasinda 1 ay once gayet akiskan bi sekilde konusurken kendiliginden kekelemeye basladi ve beni cok uzuyor yardimci olabilecek varsa lutfen yardim etsin

  1. dryasar dedi ki:

   Merhaba. Muhtemelen geçici bir kekemelik durumu ile karşı karşıyasınız. Konuşmasına destek olunuz. Stres yaratmayınız. Bir iki ay içinde sorun çözülmezse bizimle iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dilerim.

 2. dryasar dedi ki:

  Merhaba. Muhtemelen geçici bir kekemelik durumu ile karşı karşıyasınız. Konuşmasına destek olunuz. Stres yaratmayınız. Bir iki ay içinde sorun çözülmezse bizimle iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dilerim.

  1. Deniz dedi ki:

   Merhaba oğlum 5 yasinda yaşıtlarından once yürümeye konuşmaya başladı gelişiminde bir sorun yoktu şimdi bir aydır kekeliyor ve bu durumdan psikolojik olarak çok etkileniyor asosyal olmaya başladı ne yapmalıyım

   1. dryasar dedi ki:

    MErhaba. çok kısa bir süredir olan bir durum . Biraz daha takip etmenizde fayda var.
    Kekemelik devam ederse çocuk psikiyatrisine gidebilirsiniz.

 3. Aynur dedi ki:

  Mrb benim oglum bir anda kekemeliğe başladı bazen cok güzel konusuyor bazende öyle bir takılıyorki konusurken anlamakda güçlük çekiyorum çok hızlı ve sabırsız birden çok kelime çıkartıyor aydında doktora götürdüm acele etmeyin normal geçiçi 7 yaşına kadar bekleyin dedi daha sonra başka Bi doktor a götürdüm tedavi olması lazım cocuhun hiperaktif ve k, l, r leei söyleyemiyor haftalık 250 TL ayda 4 gün gelmesi lazım dedi diyer Bi doktorda cok heyecanlanıyor atarax surup kullanmamı söyledi ilk 4 gün rahatladı konustu simdi tekrar eskiye döndü ne yapmamız gerekiyor

  1. dryasar dedi ki:

   Anladığım kadarı ile uzun süredir olan bir durum. Doktor takibinize gitmenizde gerekirse konuşma terapisi alması uygun olabilir.

 4. Misafir282818 dedi ki:

  Merhaba ben 19 yaşındayım 5 yaşından beri kekemelik var ama hafif ve bu sebebten dolayı kimseyle konuşmak istemiyorum birisi dalga geçecek diye korkuyorum nereye gitmem lazım ne iyi gelir yardımcı olurmusunuz

  1. dryasar dedi ki:

   Merhaba, bu durumunuz için bir çok konuşma merkezleri var. Buralara başvurabilirsiniz.

 5. figen zeybey dedi ki:

  Merabalar Yaşar bey , oğlum şuan üç yaşında .Neredeyse 1 senedir çok güzel ve net konuşuyordu.1 aydır kekeliyor. Kekeleyen bir akrabayı gördü , onuda çok seviyor ondan etkilendi diye düşündük ama bu arada bez bırakmaya başladık biraz baskıda var tabii…kardeş kıskançlığıda cabası, Ablası onu birtürlü kabullenmiyor
  Geçicidir diye düşünüyoruz ama bir türlü geçmiyor çok üzülüyoruz. Acaba doktora yada konuşma terapistine başvurmalımıyız ?

  1. dryasar dedi ki:

   Merhaba.
   Kekeleme için 1 aylık süre kısa bir süre.
   Takip etmek, onu stesten uzak tutmak, iyi bir dinleyici olmak işe yarayabilir. Bu durum 3 -4 ayı geçer ise çocuk psikiatrisine gidip değerlendirilmesi düşünülebilir.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?