Çocuklarda Kekemelik ve Tedavisi

ankara kekemelik psikolog

Çocuklarda Kekemelik ve Tedavisi

Konuşma; şekline dikkat etmeksizin kolayca iletişim kurmak insanların çoğu için otomatik bir eylemdir, kekemelik, hafif ya da ağır olarak karşımıza çıkabilir, dil ve konuşma terapisi desteği ya da zamanla bu sorun kendiliğinden kalkabilir.. İletişimdeki bu güçlük, sosyal , duygusal ve fiziksel olarak çocukların Üzerlerinde derin bir etki yapabilir. Bu rahatsızlık kekemelikte belirleyici bir rol oynar.  Bazı durumlarda kekemelikten kurtulmak kısa zamanda gerçekleşebilir. Konuşmaya başlama sürecinin başlarında ortaya çıkan geçici kekemelik bazen ömür boyu devam edebilecek soruna neden olabilir.  

Geçici kekemelik nasıl anlaşılır?

 

Geçici kekemelik  genelde konuşmaya başlangıç yaşlarında ortaya çıkan zararsız kendiliğinden kaybolan kekemelik türüdür.

İki ile 5 yaş arasında hem motor gelişim hem de lisan gelişimi olduğu için konuşmayı öğrenme sürecinde sık sık aksama dönemleri olabiliyor. Bu dönemde iletilmek istenen mesajın iletilemediği durumlara tutuk konuşma adı verilir. Bu şekilde geçici olup, anne baba desteğiyle çözümlenebilen kekemeliklere geçici kekemelik denilir.

Kekemeliğe Neden Olan Durumlar

Neden bazı çocuklar kekeme olurlarken bazıları kekeme olmazlar sorusunun cevabı kesin değildir. Kekemeliği tetikleyen bazı faktörlerin olduğu düşünülmektedir, ancak bu faktörlerin olduğu tüm çocuklarda kekemelik olmaması bu durumun sadece dış etkenler ile açıklanamayacağını göstermektedir.

Kekemelik gelişen çocukların akranlar ile yapılan karşılaştırmalarda fiziksel gelişme veya kişilik özelliklerinde akranlarından farklılık gösterilememiştir.

Anne babası kekeme olan bir çok çocuğun kekeme olmaması da genetiğin bu durumda ciddi bir etkisi olmadığını göstermektedir.

Dil ve konuşma terapisi

Kekemeliğin Başlama Nedenleri

Kekemelik en çok duygusal stres dönemlerinde başladığı bilinmektedir.

  • anne ya  da babadan ayrılma
  • yeni bir yere taşınma
  • yeni okula başlama
  • ailede ölüm
  • ailede ciddi hastalık
  • çocuğun ya da kardeşinin hastaneye yatırılması başka bir durumdur.

Kekemelik Tedavisine Hangi Durumlarda Karar Verilmelidir?

Küçük çocukların lisan  gelişimlerinin devam etmesi ve geçici kekemelik durumunda olması nedeni ile hangi durumların profesyonel destek ile çözülmesi hangi durumların zaman bırakılması ile ilgili sorular hep akıldadır. Kekemelik ile ilgili hangi doktora gidilmeli sorusunun yanıtı, öncelikle bir çocuk hastalıkları uzmanının görmesi ve onun uygun görmesi durumunda çocuk psikoloğu ve gerekirse çocuk psikiyatri kliniğine gitmesi uygun olacaktır. Çocuklarda özellikle aşağıdaki durumlar var ise bu konu ile ayrıntılı profesyonel destek alınmalıdır.

  • Çocuk kendi konuşması ile ilgili kaygı duyuyor, konuşma isteğini azaltıyorsa
  • Bir engellenmişlik duygusu hissediyorsa
  • Anne ve baba çocuklarının konuşmasının ileride devam edebileceği kaygısı var ise

KEKEMELİK TEDAVİSİ

İlginizi Çekebilecek Benzer İçerik  Oyun Terapisi Nedir?

Kekemelik tedavisi için dil ve konuşma terapisi alınabilir ya da hafif vakalarda gözlem yapılarak takibi ve kendisinden geçmesi beklenir. 

Ayrıntılı değerlendirme yapılması uygun olmaktadır.

Kekemelik ve ya diğer konuşma bozuklukları ile karıştırılan bir diğer konu da artikülasyon bozukluklarıdır. Artikülasyon bozukluklarında daha çok kelimelerin telafuzunda yanlışlıklar olmaktadır.

Konuşma terapisi ve kekemelik tedavileri hakkında daha fazla bilgi almak için 0312 283 2691 arayabilir ya da aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Konuşma terapisi yaptırmak istiyorsanız, Ankara çocuk kliniğimizde dil konuşma terapisi ile destek alabilirsiniz. 0312 283 26 91

BİLGİ İSTEK FORMU

bilgi almak için iletişim sayfasından mesaj yollayabilirsiniz.

 

Sık Sorulan Sorular

Konuşma bozukluğu için hangi doktora gidilir?

Konuşma bozuklukları için eğer süre uzun ve ilerleyici bir durum var ise , çocuk psikoloğu ya da çocuk psikiyatrisinin değerlendirmesi uygun olacaktır.

Hangi kekemelik kalıcıdır?

Özellikle 6 aydan uzun süre devam eden kekemeliklerin kalıcı olma ihtimali fazladır.

Bu gönderiyi paylaş


Mesaj Yollayınız
Merhaba Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Şimdi Ara
Yol Tarifi