Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Kliniği

Çalışma Saatlerimiz : Pazartesiden cumartesiye - 09:00- 21:00
  İletişim : 0312 283 26 91

ankara kekemelik psikolog

Çocuklarda Kekemelik ve Tedavisi

Konuşma; şekline dikkat etmeksizin kolayca iletişim kurmak insanların çoğu için otomatik bir eylemdir, kekemelik, hafif ya da ağır olarak karşımıza çıkabilir, dil ve konuşma terapisi desteği ya da zamanla bu sorun kendiliğinden kalkabilir.. İletişimdeki bu güçlük, sosyal , duygusal ve fiziksel olarak çocukların Üzerlerinde derin bir etki yapabilir. Bu rahatsızlık kekemelikte belirleyici bir rol oynar.  Bazı durumlarda kekemelikten kurtulmak kısa zamanda gerçekleşebilir. Konuşmaya başlama sürecinin başlarında ortaya çıkan geçici kekemelik bazen ömür boyu devam edebilecek soruna neden olabilir.  

Geçici kekemelik nasıl anlaşılır?

 

Geçici kekemelik  genelde konuşmaya başlangıç yaşlarında ortaya çıkan zararsız kendiliğinden kaybolan kekemelik türüdür.

İki ile 5 yaş arasında hem motor gelişim hem de lisan gelişimi olduğu için konuşmayı öğrenme sürecinde sık sık aksama dönemleri olabiliyor. Bu dönemde iletilmek istenen mesajın iletilemediği durumlara tutuk konuşma adı verilir. Bu şekilde geçici olup, anne baba desteğiyle çözümlenebilen kekemeliklere geçici kekemelik denilir.

Kekemeliğe Neden Olan Durumlar

Neden bazı çocuklar kekeme olurlarken bazıları kekeme olmazlar sorusunun cevabı kesin değildir. Kekemeliği tetikleyen bazı faktörlerin olduğu düşünülmektedir, ancak bu faktörlerin olduğu tüm çocuklarda kekemelik olmaması bu durumun sadece dış etkenler ile açıklanamayacağını göstermektedir.

Kekemelik gelişen çocukların akranlar ile yapılan karşılaştırmalarda fiziksel gelişme veya kişilik özelliklerinde akranlarından farklılık gösterilememiştir.

Anne babası kekeme olan bir çok çocuğun kekeme olmaması da genetiğin bu durumda ciddi bir etkisi olmadığını göstermektedir.

Dil ve konuşma terapisi

Kekemeliğin Başlama Nedenleri

Kekemelik en çok duygusal stres dönemlerinde başladığı bilinmektedir.

 • anne ya  da babadan ayrılma
 • yeni bir yere taşınma
 • yeni okula başlama
 • ailede ölüm
 • ailede ciddi hastalık
 • çocuğun ya da kardeşinin hastaneye yatırılması başka bir durumdur.

Kekemelik Tedavisine Hangi Durumlarda Karar Verilmelidir?

Küçük çocukların lisan  gelişimlerinin devam etmesi ve geçici kekemelik durumunda olması nedeni ile hangi durumların profesyonel destek ile çözülmesi hangi durumların zaman bırakılması ile ilgili sorular hep akıldadır. Kekemelik ile ilgili hangi doktora gidilmeli sorusunun yanıtı, öncelikle bir çocuk hastalıkları uzmanının görmesi ve onun uygun görmesi durumunda çocuk psikoloğu ve gerekirse çocuk psikiyatri kliniğine gitmesi uygun olacaktır. Çocuklarda özellikle aşağıdaki durumlar var ise bu konu ile ayrıntılı profesyonel destek alınmalıdır.

 • Çocuk kendi konuşması ile ilgili kaygı duyuyor, konuşma isteğini azaltıyorsa
 • Bir engellenmişlik duygusu hissediyorsa
 • Anne ve baba çocuklarının konuşmasının ileride devam edebileceği kaygısı var ise

KEKEMELİK TEDAVİSİ

İlginizi Çekebilecek Benzer İçerik  ARTİKÜLASYON BOZUKLUĞU

Kekemelik tedavisi için dil ve konuşma terapisi alınabilir ya da hafif vakalarda gözlem yapılarak takibi ve kendisinden geçmesi beklenir. 

Ayrıntılı değerlendirme yapılması uygun olmaktadır.

Kekemelik ve ya diğer konuşma bozuklukları ile karıştırılan bir diğer konu da artikülasyon bozukluklarıdır. Artikülasyon bozukluklarında daha çok kelimelerin telafuzunda yanlışlıklar olmaktadır.

Konuşma terapisi ve kekemelik tedavileri hakkında daha fazla bilgi almak için 0312 283 2691 arayabilir ya da aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Konuşma terapisi yaptırmak istiyorsanız, Ankara çocuk kliniğimizde dil konuşma terapisi ile destek alabilirsiniz. 0312 283 26 91

BİLGİ İSTEK FORMU

bilgi almak için iletişim sayfasından mesaj yollayabilirsiniz.

 

Sık Sorulan Sorular

Konuşma bozukluğu için hangi doktora gidilir?

Konuşma bozuklukları için eğer süre uzun ve ilerleyici bir durum var ise , çocuk psikoloğu ya da çocuk psikiyatrisinin değerlendirmesi uygun olacaktır.

Hangi kekemelik kalıcıdır?

Özellikle 6 aydan uzun süre devam eden kekemeliklerin kalıcı olma ihtimali fazladır.

24 Yorum
 1. Cevapla
  Serdar

  Cocugum 2 bucuk yasinda 1 ay once gayet akiskan bi sekilde konusurken kendiliginden kekelemeye basladi ve beni cok uzuyor yardimci olabilecek varsa lutfen yardim etsin

  • Cevapla
   dryasar

   Merhaba. Muhtemelen geçici bir kekemelik durumu ile karşı karşıyasınız. Konuşmasına destek olunuz. Stres yaratmayınız. Bir iki ay içinde sorun çözülmezse bizimle iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dilerim.

 2. Cevapla
  dryasar

  Merhaba. Muhtemelen geçici bir kekemelik durumu ile karşı karşıyasınız. Konuşmasına destek olunuz. Stres yaratmayınız. Bir iki ay içinde sorun çözülmezse bizimle iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dilerim.

  • Cevapla
   Deniz

   Merhaba oğlum 5 yasinda yaşıtlarından once yürümeye konuşmaya başladı gelişiminde bir sorun yoktu şimdi bir aydır kekeliyor ve bu durumdan psikolojik olarak çok etkileniyor asosyal olmaya başladı ne yapmalıyım

   • Cevapla
    dryasar

    MErhaba. çok kısa bir süredir olan bir durum . Biraz daha takip etmenizde fayda var.
    Kekemelik devam ederse çocuk psikiyatrisine gidebilirsiniz.

  • Cevapla
   Berkay

   Bendede var kekemelik uzun süreden beri var ama bi türlü geçmiyor yardımcı olurmusunuz

   • Cevapla
    Dr. Yaşar Hüseyin Onganlar

    Whatsup kısmından messaj yollarsanız size iletişim bilgisi vereyim.
    İyi günler.

 3. Cevapla
  Merit

  Merhaba benim kızım 3 yaşı 1 ay geçtigayet guzel konuşuyordu fakat son 1 aydır başta az az olmak üzere şuan gün den güne artan şekilde kekelemeye başladı tutukluk yapıyo kelimelerde nefesi kesilir gb oluyor hangi doktora götürmem gereklı

 4. Cevapla
  Hülya kaplan

  Merhaba benim kızım 2 yaşında sadece isimleri söylerken araka arkaya 5 6 kere tekrarlıyor ne yapmalıyız

 5. Cevapla
  Aynur

  Mrb benim oglum bir anda kekemeliğe başladı bazen cok güzel konusuyor bazende öyle bir takılıyorki konusurken anlamakda güçlük çekiyorum çok hızlı ve sabırsız birden çok kelime çıkartıyor aydında doktora götürdüm acele etmeyin normal geçiçi 7 yaşına kadar bekleyin dedi daha sonra başka Bi doktor a götürdüm tedavi olması lazım cocuhun hiperaktif ve k, l, r leei söyleyemiyor haftalık 250 TL ayda 4 gün gelmesi lazım dedi diyer Bi doktorda cok heyecanlanıyor atarax surup kullanmamı söyledi ilk 4 gün rahatladı konustu simdi tekrar eskiye döndü ne yapmamız gerekiyor

  • Cevapla
   dryasar

   Anladığım kadarı ile uzun süredir olan bir durum. Doktor takibinize gitmenizde gerekirse konuşma terapisi alması uygun olabilir.

 6. Cevapla
  Zeynep

  Mrhb çocuğum 5 yaşında ama geç konuştu 4 yaşında konuşmaya başladı kreş sayesinde tam konuşmaya başlamışken son bir aydır kekelemeye başladı nörolojiye götüreceğim ama bu bizi çok üzüyor geçer mi sizce

 7. Cevapla
  Misafir282818

  Merhaba ben 19 yaşındayım 5 yaşından beri kekemelik var ama hafif ve bu sebebten dolayı kimseyle konuşmak istemiyorum birisi dalga geçecek diye korkuyorum nereye gitmem lazım ne iyi gelir yardımcı olurmusunuz

  • Cevapla
   dryasar

   Merhaba, bu durumunuz için bir çok konuşma merkezleri var. Buralara başvurabilirsiniz.

 8. Cevapla
  figen zeybey

  Merabalar Yaşar bey , oğlum şuan üç yaşında .Neredeyse 1 senedir çok güzel ve net konuşuyordu.1 aydır kekeliyor. Kekeleyen bir akrabayı gördü , onuda çok seviyor ondan etkilendi diye düşündük ama bu arada bez bırakmaya başladık biraz baskıda var tabii…kardeş kıskançlığıda cabası, Ablası onu birtürlü kabullenmiyor
  Geçicidir diye düşünüyoruz ama bir türlü geçmiyor çok üzülüyoruz. Acaba doktora yada konuşma terapistine başvurmalımıyız ?

  • Cevapla
   dryasar

   Merhaba.
   Kekeleme için 1 aylık süre kısa bir süre.
   Takip etmek, onu stesten uzak tutmak, iyi bir dinleyici olmak işe yarayabilir. Bu durum 3 -4 ayı geçer ise çocuk psikiatrisine gidip değerlendirilmesi düşünülebilir.

 9. Cevapla
  Emine

  Merhaba benim oğlum 5.sınıfına gidiyor ve kekeliyor ve geçen sene rehabilitasyon merkezine götürdüm fakat geçmedi çocuk piskiyatris dokturuna mi götürmem lazım yardımcı olursanız sevinirim

  • Cevapla
   dryasar

   Merhaba . çocuk psikiyatrisine götürebilirsiniz. Ayrıca bir konuşma terapisti ile de iletişim kurmanız iyi bir yaklaşım olacaktır.
   Geçmiş olsun.

 10. Cevapla
  Damla

  Benim oğlum 4yasinda birden kekelemeye başladı nasıl.bir yol almam lazım nolur yardim edin

  • Cevapla
   Dr. Yaşar H. Onganlar

   Merhaba.. geçici kekemelik olma olastılığı yüksek.. 2 ayı geçen kekemelik devam ederse, konuşma terapisti ile iletişim kurmanız gereklidir.

 11. Cevapla
  Aysel

  Merhaba benim oğlum 14 yaşında 7-8 yaşına kadar gayet güzel konuşuyordu ama sonradan kekemelik değil ama zor konuşuyor kelimeleri çıkarmakta çok zorlanıyor
  Çok üzülüyorum.
  Kendiside konuşmak istemiyor. Ne yapabilirim lütfen yardımcı olurmusunuz.

  • Cevapla
   Dr. Yaşar Hüseyin Onganlar

   Merhaba, konuşma terapisti değerlendirmesi gerekiyor.
   Whatsup kısmından bana ulaşırsanız, sizi yönlendirmek isterim.
   İyi günler.

 12. Cevapla
  Eylem

  Merhaba kızım 2 yaşında 10 gün önce aşı oldu ve konuşması o günden sonra akıcılığını kaybetti ilk kelimeyi 3 4 kez söylemeye ilk kelimeyi uzatmaya başladı bu durum beni çok üzüyor acaba ne yapmalıyım

  • Cevapla
   Dr. Yaşar Hüseyin Onganlar

   Bazen akut dönemlerde, bu şekilde konuşma bozuklukları olabiliyor. Endişelenmeyin. Takip edin. 2 ayı geçmesine rağmen devam ederse değerlendirilmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Yollayınız
Merhaba Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Şimdi Ara
Yol Tarifi