Ankara Yenidoğan Rutin Kontrolleri

Ankara yenidoğan doktoru yenidoğan bebekler ile ilgili sorunların çözülmesinde en şanslı şehirlerimizden biri. Yeni doğan bebeklerin çoğu sağlık problemi olmayan, rutin takiplerinin yapılması gereken, doktorunuzun tavsiyeleri ile ufak sorunların çözülmesi gereken bir süreçtir.

Yenidoğanların en sık sorunları nelerdir?

Yenidoğan Sarılığı

Yenidoğan sarılığı en sık karşılaşılan sorunlarındandır. Genellikle takip edilmesi gereke  ve kendiliğinden geçen bir problemdir. Yenidoğan sarılığının belirgin bir düzey üzerinde olması ise  hastaneye yatış gerektirebilir.

yenidpğan doktor tavsiyesi

 

Yenidoğanda Kilo Kaybı

Yenidoğan kilo kaybı, özellikle ilk birkaç gün içinde olabilen, beslenme problemlerinin en sık karşılaştığımız durumlarından birisidir. Çocuk doktoru tavsiyesi ile formül mama, yada emzirme danışmanı hizmeti ile de çoğu problem ilerlemeden çözülebilmektedir.

Erken Doğan Yenidoğanlar

Yeni doğmuş bebeğiniz erken doğmuşsa veya ciddi bir hastalığı, yaralanması veya doğum kusuru varsa, doğum sırasında ve yenidoğanın sonraki bakımında bir yenidoğan yoğun bakım hizmeti yardımcı olabilir.

Yenidoğan Yoğun Bakım İhtiyacı Olabilecek Daha Ciddi Problemler Nelerdir?

Neonatoloji bölümleri genellikle aşağıdaki bakımı sağlar:

  • Yenidoğanları solunum bozuklukları, enfeksiyonlar ve doğum kusurları gibi durumlarla teşhis ve tedavisi
  • Prematüre, kritik derecede hasta veya ameliyata ihtiyaç duyan yeni doğan bebeklerin bakımını koordine edilmesi.
  • Kritik derecede hasta yenidoğanların iyileşme ve büyüme için uygun beslenmesi
  • Yeni doğmuş bebeğe sezaryen veya anne veya bebekte bebeğin sağlığını tehlikeye atabilecek ve doğum odasında tıbbi müdahale gerektiren tıbbi sorunları içeren başka bir doğumda hemen yoğun bakıma alınması gerekebilir.
  • Yaşamı tehdit eden herhangi bir tıbbi problemle Yenidoğanların takibi ve tedavisi.
  • Yeni doğan bebekleri etkileyen durumlar hakkında doğum uzmanlarına, çocuk doktorlarına ve aile hekimlerine danışın.

 

Neonatologlar, çoğunlukla hastanelerin özel bakım kreşlerinde veya yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde çalışırlar. Ülkemiz en iyi yenidoğan doktoru ve  yoğun bakım üniteleri açısından zengindir. Bir çok üniversite ve özel hastane yenidoğan yoğun bakım konusunda tecrübelidir.  Bazı durumlarda, bir yenidoğan üniteden taburcu edildikten sonra, bir neonatolog ayaktan hasta bazında kısa süreli takip bakımı sağlayabilir. Neonatoloğunuz, bebeğinizin çocuk doktoru ile bakımı koordine edecektir.

Neonatoloji- Yenidoğan Yoğun Bakımları

Yeni doğan bebekler sadece küçük yetişkinler değildir. Tıbbi bir sorun, özel bir zorluk anlamına gelebilir. Bazen bebekler, vücutları rahmi terk etmeye hazır olmadan doğarlar. Kalp, akciğerler, mide ve deri gibi önemli organlar, özel bir yardım olmadan işlev görecek kadar olgunlaşmayabilir.

Yenidoğan yoğun bakımlarda, yeni doğanların tıbbi sorunlarını değerlendirmek ve tedavi etmek için gereken özel birimlerdir. Ek olarak, yenidoğan yoğun bakımlar, en küçük hastalar için özel olarak tasarlanmış ekipmanları kullanırlar.

Çocuk doktorunuz bebeğinizin bir yenidoğan yoğun bakım ihtiyacı olduğunun gerektiğini önerirse, çocuğunuzun mümkün olan en iyi tıbbi bakımı alacağından emin olabilirsiniz.

Yenidoğan İle ilgili Sık Sorulan Sorular

Yenidoğan rutin kontrolleri nelerdir?

Yenidoğan döneminde yapılması gereken rutin kontroller, kilo kontolü sırasında topuk kanları alınması, beslenmesinin değerlendirilmesi, anne sütü yeterliliğinin kontrolü, işitme testi yapılmasını kapsar. İki aylık olduklarında ise, kalça ultrasonu yapılmalıdır.

Yenidoğan sarılık tedavisi nasıl yapılır?

Yenidoğan sarılığı sık gördüğümüz bir durumdur. Genellikle kendiliğinden geçmektedir. Bebeğin gününe göre sarılık değerlerinin durumu önemlidir. Yenidoğan doktorunuzun tavsiye ettiği sıklıkta kontrole gitmeniz önemlidir.

Yenidoğan solunum sıkıntısı sık rastlanılan bir durum mudur?

Yenidoğanın geçici takipnesi denilen, yaş akciğer hastalığı olarak da bilinen durum sık görülür. Yenidoğan geçici takipnesi yenidoğan doktor tavsiyesi ile küvoz içinde takip edilir. Genellikle birkaç saatte bebek normal solumaya başlar

Yenidoğan kilo kaybı neden önemlidir.

Yenidoğan bebeklerde kilo kaybı, özellikle ilk 3 -4 günlük periyotlarda önemlidir. Yenidoğan rutin kontrollerinde kilo ölçümü ile bebek doktorunuzun önerisi ile mama başlanabilir.

Yenidoğan bebeklerde solunum yetmezliği tedavisi nasıl yapılır?

Yenidoğan bebeklerde solunum yetmezliği tedavisi, küvöz içinde yapılır. Bebeğin solunum probleminin derecesine göre, küvoz içi oksijen, burundan oksijen desteği, ya da entübe şekilde yenidoğan bebek takibi yapılır.

Call Now Button