Ankara Çocuk Doktoru – Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlığı Nedir?

Çocuk doktoru Ankara ya da Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Ankara arayarak çocuğunuz için en iyisine ulaşmaya çalıştığınız çocuk doktorluğu, bir bebeğin doğumundan itibaren onun beslenmesi, büyümesi, gelişimi, aşıları ve hastalıklarında tedavisini yapıp, çocuğun sağlığının durumu hakkında anne babaya bilgi veren ve çocuğun potansiyellerinin en üst seviyede tutmaya çalışan uzmanlık alanıdır.

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarının halk arasında pediatrist, çocuk doktoru, doktor amca, doktor teyze gibi isimleri de vardır.  🙂

eryaman çocuk doktoru

Nasıl Çocuk Doktoru (Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı) olunur?

Çocuk doktoru olmak için 6 yıllık Tıp fakültesini bitirdikten sonra Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları  bölümü olan bir üniversite hastanesinde veya eğitim araştırma hastanesinde ihtisas yapmak gerekir. Bu eğitim için TUS adı verilen sınava girip, yüksek puanlar almak gerekir.  Çocuk doktoru olmak için sınavda orta seviyelerden yüksek seviyelere kadar puan ile ihtisasa girilebilmektedir. Eğitim alınacak üniversite ya da eğitim araştırma hastanesinin bulunduğu şehir ve eğitim kalitesi en çok bu puanı etkilemektedir. Ben de ihtisasımı Ankara’nın en yoğun ve çocuk sağlığı bölümlerinden biri olan Gazi Üniversitesi Tıp fakültesinde tamamladım.

Yenidoğan Bebek Takibi Nasıl Yapılır?

Çocuk doktorları yenidoğan döneminden itibaren bebeğin anne sütü ile beslenmesini yönlendirir. Çocuk doktoru yenidoğan döneminde sarılık, bebeklerin fazla kilo kaybı olduğunu değerlendirirse onların tanısını koyup, gerekli tedavi düzenlemelerini yapar. Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları, yenidoğan döneminden sonra bebeklerin sağlıklı gelişip büyümesini takip etmek amacıyla onları sağlam çocuk takibine alır. Aylık rutin bebek takibi yapar.

Sağlam Çocuk Takibi

Sağlam çocuk takibinde bebeklerin aylık takiplerinde bebeğin kilosu, boyu baş çevresini takip eder. Yeterince kilo alamadığı ve ya yeterince baş çevresi büyüyüp büyümediğini inceler. Sağlık bakanlığı aşı takviminde olan aşıların yapılmasını takip eder. Yine sağlık bakanlığı ruhsatı olan özel aşıları hastalarına hatırlatır. 

Ek Gıda Başlanması

Çocuklarımıza ek gıda dönemi sorunlarında ve ek gıda başlangıcında önerilerimizi sunuyoruz, gerekli gördüğü durumlarda ailelere farklı alternatifleri önerip, takibimizdeki hastalar için ek gıda başlama rehberi ile önerilerimizi en güncel bilgiler ile ailelerin elinde bir broşür ile veriyoruz. 

Laboratuvar Testleri 

Anne sütü aldığı dönemde en sık rastlanılan, kolik, bebek ağlamaları, laktoz intoleransı ve inek sütü protein alerjisi gibi durumlarda tanı için gerekli testleri yapar. 

Çocuk hastalıklarında teşhis koyar, gerekli tedaviyi yapar. Daha büyük  yaşlarda gelişebilecek gelişimi geriliği, obezite gibi beslenme sorunlarına çözüm ve tedavi planlar. Çocukların fiziksel gelişimi dışında onların zihinsel gelişimini arttırmak için öneriler sunar.  Çocuk sağlığı be hastalıkları doktoru 4 ana branştan biridir. Kadın   Çocuk doktoru ile beraber, Kadın Doğum Uzmanı Dahiliye ve Genel Cerrahi Uzmanı hemen hemen her ilde ve ilçede bulunmaktadır. Ama en çok Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde çocuk doktoru sayısı oldukça fazladır. Özellikle Ankara çocuk doktoru açısından oldukça iyi durumdadır. Ankara en iyi çocuk doktoru, Ankara’daki en iyi bebek doktoru kim, Ankara’da çocuk doktoru tavsiye, Ankara yenidoğan doktoru tavsiyeleri gibi sorular hastalarına en çok merak ettiği sorulardır.  Çocuk doktorunun bebek ve ya çocuğu çok iyi muayene etmesi , onun ölçümlerinin doğru ve düzgün yapması, anne ve baba ile iyi iletişimde olması çok önemlidir. Çocuk doktorunun  hastasına olan güven verici ve rahatlatıcı yaklaşımı ve 7/24 yanında olduğunu hissettirmesi çok önemlidir. Özellikle çocuk doktorunun  sürekli ulaşılabilir olması hastası için çok önemlidir. Yenidoğan takibi ve çocuk takibi ve çocuk hastalıklarında hastanın bu kriterleri göz önüne alarak çocuk sağlığı ve hastalıkları doktorunu seçmesi gerekir. O yüzden Ankara çocuk doktoru tavsiye, Ankara bebek doktoru tavsiye gibi soruların en iyi yanıtı bence başka hastaların referansıdır.

ankara çocuk doktoru
Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Muayene Ücretleri Nedir?

En çok merak edilen konulardan biri de çocuk  doktor muayene ücretleridir. Muayenehanemize arayanların sorduğu ilk sorulardan biri muayene ücretleridir. Çocuk doktoru muayene ücretleri ilden ile, hastaneden hastaneye ve doktordan doktora değişir. Ankara çocuk sağlığı ve hastalıkları  muayene ücretleri özel hastanelerde  80-300 TL civarında iken, Ankara çocuk doktoru muayenehane ücretleri 150-500 TL arasında değişmektedir. Çocuk doktorları muayene fiyatları arasındaki bu değişkenlik hastane veya çocuk doktorunun muayenehanesinin Ankara’nın hangi semtinde bulunduğu ile de alakalıdır. Muayenehanelerin çoğu Ankara’nın Çankaya İlçesi’nin Çukurambar semtinde bulunmaktadır. Çukurambar dışında Kızılay, Beysukent, Ümitköy  çevresinde de pediatrist muayenehaneleri yoğun olarak bulunmaktadır. Özel hastaneler ile Ankara’da çocuk doktoru muayenehaneleri verilen hizmet açısından kıyaslandığında, özel çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları  muayenehanesinin daha konforlu, daha rahat ve daha sıcak bir ortam olduğunu hastalar belirtmektedir.

Ankara Çocuk Doktoru Tavsiyelerinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Ankara çocuk doktoru tavsiyelerinde en önemli nokta özellikle annenin çocuk sağlığı hastalıkları uzmanı ile iletişiminin tutmasıdır. Çocuk doktorundan pozitif enerji almalı, güven duymalı ve  kendini rahat hissetmelidir. Ankara’daki en iyi çocuk doktoru şu doktordur demek doğru değildir. Her çocuk sağlığı hastalıkları uzmanının tavsiye edildiği, sevildiği bir hasta kitlesi vardır. Her hastanın doktorundan beklentisi de farklıdır. Dolayısıyla aynı çocuk doktorundan bir hasta hiç memnun kalmazken, diğer hasta aynı doktoru çevresine Ankara’daki en iyi çocuk doktoru şeklinde tavsiye edebilmektedir. Çocuk doktoru tavsiyesinde dikkat edilecek en önemli nokta annenin ve babanın kendini tanıması, beklentilerini bilmesi ve bu beklentilerini çocuk doktoruna net bir şekilde ifade etmesidir.

Son olarak, günümüzde online erişimde çok önemli bir noktada. Cocuklarasaglik.com web sitesi bizzat kendimin yönettiği bir çocuk sağlığı platformudur ve burada doğru bilgileri, diğer uzman arkadalarımız ile birlikte sizlere sunuyoruz. 

Muayenehanemizde ,

Yenidoğan bebek takibi

Sağlam çocuk takibi

Çocukluk çağı aşı takibi

Özel aşıların yapılması

Çocuk Gelişimi

Çocuk Beslenmesi

Çocukluk Alerjileri

Çocuk Hastalıkları ve diğer tüm başlıklarda hastalarımız ile tedavi ve takiplerini planlıyoruz.

Gerekli durumlarda tanı ve takip için kan , idrar ve diğer tetkiklerin yapılmasını sağlıyoruz.  

Verdiğimiz Eğitimler 

0-3 ay Bebek Bakımı

Uz. Dr Yaşar Hüseyin ONGANLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2004 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında ihtisasını tamamladım, 2010 yılında çocuk doktoru olarak uzmanlık diplomamı aldım.

Kasım 2018’den itibaren çocuk sağlığı hastalıkları uzmanı olarak muayenehanemde çalışıyorum.

Ankara Çocuk Doktoru Kliniğimizde Yapılan İşlemler

Çocuk sağlığı, sağlam çocuk takibi, çocuk hastalıkları, büyüme ve gelişim takibi, uyku problemlerine yaklaşım, çocuklarımızın büyüme gelişme ve tüm sağlık gelişimlerinde hastalarımızla yan yanayız.

Çocuk doktoru Ankara kliniğimizde yapılan işlemleri https://www.doktoryasar.com/ sitemizin ana sayfasından kolayca erişebilirsiniz.

ankara yeni doğan doktoru

Yenidoğan Bebek Takibi

Kliniğimizde yenidoğan bebek takibi, yenidoğan sorunları, sağlık bakanlığı aşıları ve özel aşıları bizzat kendim tarafımdan yapmaktayız.

Kliniğimizdeki Laboratuvar Testleri

Yine çocuklarımızın bazen hastalık döneminde, bazen de rutin takibinde yapılması gereken kan, idrar, hormon, gayta, hızlı beta testi gibi tetkiklerinin sonuçları aynı gün çıkaracak şekilde alıyoruz. Bebeklerimizi ve çocuklarımızın alınan kan tetkiklerini kendim alıyorum.

Özel Aşılar

Meningokok ve Rotavirüs aşıları kliniğimizde yapılmaktadır.

Sağlık Bakanlığı Aşıları

Mart ayı ortasından itibaren hastalarımızın aşılarını ücretsiz olarak kliniğimizde yapacağız. Sağlık bakanlığı ile protokolümüz ve aşı takip sistemi altyapımız hazır olup, bir iki prosedürün tamamlanmasını beklemekteyiz.

özel çocuk muayenehanesi uzmanı

 Özgeçmişim

Çocuk sağlığı ve kendi başına genel sağlık konularına hakim olmak çok zor ve tecrübe istiyor. Bir çocuk hekimi olmak sadece eğitim alarak bitmiyor. Gerçek bir çocuk hekimi olabilmek için, çok fazla hasta ile karşılaşmak, ilgilenmek, onların takibini yapmış olmak, anne ve babaların kaygılarını ve istekleri ile yüzlerce binlerce kez karşılaşmış olmayı gerektiriyor. Aşağıda şimdiye kadar almış olduğum eğitim kurumlarının isimlerini, almış olduğum eğitimlerin başlıklarının bir kısmını sıraladım. Kısa bir süre de olsa öğretim görevlisi kadrosunda bulundum. Bunlar bir kariyer yapabilmek için gerekli öncelikler.

Bence bir çocuk doktoru için en önemli veri çalıştığı yerlerde gördüğü hastalardan öğrendikleri. Yeni çocuklarımız ve onların anne babalarından daha öğreneceğimiz çok şey var. Şimdide yeni bir sayfa açarak kendi özel çalışma alanımda sizlerle yeni şeyler paylaşmaya devam edeceğim. Saygı ve sevgilerimle

 

                Eğitim Aldığım ve Çalıştığım Kurumlar

 • 1998-1999 Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • 1999-2004 Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • 2005 -2010: ​Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı
 • 2010 -2012:​Uzman Doktor, Hulusi Alataş Devlet Hastanesi , Elmadağ, Ankara
 • 2012- 2013: ​Uzman Doktor, Sungurlu Devlet Hastanesi , Sungurlu , Çorum
 • 2013- 2014: ​Uzman Doktor, Malatya Devlet Hastanesi, Malatya
 • 2014- 2016: ​Uzman Doktor, Özel Sevgi Hastanesi, Malatya
 • 2016- 2018: ​Uzman Doktor, Özel Lokman Hekim Ankara Hastanesi
 • 2018 – 2018  Dr. Öğretim Üyesi, Lokman Hekim Üniversitesi
 • 2018 Kendi Kliniğim – Ankara Çocuk Doktoru

Almış Olduğum Sertifikaların Bazıları

 • Yenidoğan Resüsitasyon Kursu
 • İşyeri Hekimliği​,Alındığı Kurum Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2017
 • Enviromental Health- An İntegrative Approach, Arizona University, Online Kurs
 • The Anti-Inflammatory Diet, Alındığı Kurum: Arizona University, Online Kurs
 • Denver Gelişim Testi uygulayıcı kursu
 • EgeNeoSim Yenidoğan İnvaziv Girişimler Kursu 2018

İlgi Alanlarım

 • Çocuklarda beyin gelişimi,
 • Sağlıklı beslenme, gıda takviyeleri
 • Çevresel sağlık
 • Sağlık Startup girişimleri

Günümüzde internet üzerinden çocuk doktoru, çocuk sağlığı, çocuk hastalıkları, çocuk gelişimi, ek gıdalar , çocuk beslenmesi gibi konularda doğru bilgilenme ihtiyacı olan aileler  için cocuklarasaglik.com platformunu kurdum. Konusunda uzman çocuk cerrahisi, aile hekimi, çocuk hastalıkları uzmanı doktorlar ile çocuk sağlığı platformunda bir çok konuda içerikler ürettik.

cocuklarasaglik.com kliniği

Cocuklarasaglik.com sitesinin devamında Çocuk sağlığı konusunda Youtube kanalımızı kurduk.  Youtube kanalında bir çok çocuk doktoru ve konusunda uzman akademisyenler ile çocuklarda beslenme, çocuklarda beyin gelişimi, çocuklarda allerjik hastalıklar, beslenme sorunları, çocuklarda besin alerjileri, çocuk kalp sağlığı konularında söyleşiler yaptık. Youtube kanalımıza buradan erişebilirsiniz.

Yine bana, facebook, instagram hesaplarımdan da erişim sağlayabilirsiniz.

Youtube Kanalımız

Çocuklarınızı sağlıklı bir geleceğe birlikte taşımak için şimdiki adımlarımız çok önemli.

Mesaj Yollayınız
Randevu almak için mesaj atabilir, ya da 0312 2832691 arayabilirsiniz.
Şimdi Ara
Yol Tarifi